Výsledky volieb postavili všetky strany pred viacvrstvové dilemy. Neštandardnosť slovenskej politickej scény, kde pomaly každý s každým bol pohádaný, má za následok, že takmer všetky vládne kombinácie spôsobujú trpké grimasy na tvárach voličov. Neslušná komunikácia a vzájomné podrazy, sú zdrojom problémov pri hľadaní programových zhôd. Strany nie sú vnímane cez ponúkané programy, ale skrz mnohoročné osobné urážky a podrazy. Niet divu, že v hlavách voličov, ale aj vo vedeniach strán nastal chaos.
Chaotické signály politikov z KDH vyvolávajú rozčarovanie aj u tých, ktorí im pred pár hodinami dali svoj hlas. KDH musí čo najskôr jasne povedať, že je v prvom rade za kontinuitu reforiem, za stredopravú vládu a za vytvorenie priestoru na presadenie vlastných priorít. KDH musí jasne potvrdiť, že to čo bolo povedané platí. Aplikovaním horeuvedených výrokov do povolebnej reality výchadza nasledovné:
Samozrejme KDH nie je v pozícii diktovania podmienok a tieto body ani nemajú byť diktovaním. Voliči KDH čakajú zásadný postoj, ktorý vyústi do účasti KDH vo vláde alebo odchode KDH do opozície.
Aké scenáre môžu nastať, ak by KDH zaujalo postoj, ktorý som naznačil.
1.) SMK a SDKÚ sa zachovajú podobne a spolu s KDH vytvoria akýsi neformálny pravicový blok. SMERu zostane možnosť pridať sa k tomuto bloku, alebo vytvoriť vládu s HZDS a SNS. Fico vládnuť chce a s najväčšou pravdepodobnosťou si radšej viacnásobne zahryzne do jazyka, ako by mal odísť do opozície. Vláda SMER, HZDS a SNS by bola pre SMER medzinárodnou pohromou, pretože by ľahko mohol prísť o členstvo v európskych štruktúrach a o „blairovsko-schroderovský“ punc. Naopak príklon SMERu k pravicovému bloku je z tohto pohľadu jednoznačnou výhrou, avšak vykúpenou obeťou v podobe kompromisov vo vládnom programe. Ak sa nepodarí vytvoriť vládu SMERu s pravicovým blokom, zostáva bloku ešte HZDS. Tu sú znovu k dispozícií dve možnosti. Buď sa Mečiar stiahne a tým sa HZDS stane akceptovateľným, alebo tvrdošijne zostane a definitívne potopí HZDS a možnú stredopravú vládu.
2.) Zlyhanie vytvorenia štvorkoalície so SMERom alebo HZDS alebo prípadne vytvorenie koalície SMER – HZDS – SNS bude pre KDH znamenať odchod do opozície. KDH sa zachová zásadovo a opozičné pôsobenie môže využiť na vnútornú konsolidáciu. Nikto ho nikdy nebude môcť obviňovať zo zrady reforiem a pravice. KDH prejaví snahu zachovať kontinuitu a vyšle jasný signál súčasným aj budúcim voličom.
3.) SMK alebo SDKÚ zvolia iný postup a začnú samostatné rokovania so SMERom alebo HZDS. Pre KDH to bude znovu znamenať odchod do opozície.
Na KDH oceňujem, že ukázalo zásadový postoj a dokázalo z vlády odísť, keď to bolo nutné. Teraz očakávam, že znovu ukáže zásadový postoj a dokáže do vlády neísť, ak to bude nutné.