Karol Sudor spravil rozhovor s mierovým aktivistom Eduardom Chmelárom. Chmelár pri otázke intervencie Ruska v Čečensku tvrdí, že nie je povinný zaujať postoj k všetkému, a napriek tomu to neznižuje legitimitu jeho kritiky iných neprávostí. V tom s ním suhlasím. Eduard Chmelár si však týmto odporuje, pretože v inej odpovedi svoju kritiku legitímnosti postupu USA v Iraku stavia okrem iného aj na tom, že USA nezasiahli proti všetkým diktatúram, ale len proti niektorým. V tomto prípade selekcia ovplyvňuje legitimitu (ne)reakcie, či (ne)konania? Slovami Eduarda Chmelára: "Čo si mám o tom myslieť?"
V otázke, či má iná krajina právo vojensky zasiahnuť voči krajine, kde sú terorizovaní občania, uznáva, že za istých okolností alebo v istej forme (revízia Charty OSN) je to možné. Pri konkrétnej otázke čo by navrhoval v prípade Kosova sa nechce nechať vohnať do "nejakej moralizujúcej hry". V preklade to znamená, že nemá žiadne reálne alternatívne riešenie - len reči. Keby bol chirurgom, zrejme by napísal siahodlhý článok, v ktorom by kritizoval iných chirurgov, že spôsobili pacientom bolesti, pričom ten jeho by zatiaľ exol na stole.
Eduard Chmelár a jemu podobní pacifistickí rojkovia (a nemyslím to pejoratívne) ignorujú fakt, že vytvoriť morálne a eticky dokonalý svet nie je možné. Vždy budú existovať zli a zakerní ľudia a celé skupiny takýchto ľudí. Je potrebné eliminovať podmienky pre vznik nenávisti, či závisti odstraňovaním chudoby a hladu, ale ani po teoretickom odstránení všetkých týchto existenčných problémov nebude na zemi raj. Keby to takto fungovalo, čast ľudstva, ktorá prežerie väčšinu potravín na zemi, by bola ľudomilná dobrosrdečná cháska bez vrahov, znásilňovačov, klamárov a feministiek (lebo súčasťou dokonalosti je aj genderová rovnosť).
Odporúčam Eduardovi Chmelárovi nechať sa ešte raz intelektuálne povzniesť inšpiráciou z kresťanstva, ktoré tvrdí, že dokonalá spoločnosť bude až v nebi. Na zemi sa to nikdy nepodarí.
PS: Som rád, že aspoň na niečom sa zhodneme a obaja odsudzujeme prítomnosť pedofila na blogoch SME.